Start » Historia

Artemide narodziła się w 1960 roku we Włoszech, w niewielkiej miejscowości na zachód od Mediolanu: Pregnana Milanese. Był to ryzykowny okres dla wszystkich, którzy próbowali rozpocząć dużą działalność, niemniej tym, którym udało się utrzymać przez pierwsze lata, można było wróżyć ogromny sukces. Pierwsza połowa lat 60′ była we Włoszech okresem wielkich przemian: gospodarka nabierała tempa, stopniowo osiągało dojrzałość pokolenie zrodzone po II Wojnie Światowej, polityka zagraniczna wyglądała coraz lepiej. Wraz z gospodarką i ogólnym wzrostem poziomu życia pojawiły się nowe potrzeby, szczególnie wśród młodych osób. Poczęto oczekiwać od zwyczajnych przedmiotów czegoś więcej, niż tylko sprawnego i długiego działania: powstało zapotrzebowanie na eleganckie, ciekawie wykonane, nieobojętne artystycznie przedmioty, w tym oświetlenie. Burzliwe zmiany w oczekiwaniach Włochów, rodzący się konsumpcjonizm oraz błyskawiczne zmiany w sztuce nowoczesnej sprawiały, że zapotrzebowanie na asortyment taki jak nowoczesne oświetlenie mogło się zmienić z miesiąca na miesiąc.

Prawdopodobnie z tych powodów marka Artemide nie podbiła serc odbiorców już w pierwszych latach działalności, choć pierwsze projekty lamp domowych pozwoliły firmie utrzymać się bezpiecznie na powierzchni. Dopiero po siedmiu latach od założenia, gdy Vico Magistretti stworzył swój niepozorny, ale nowatorski projekt Eclisse, gdy projekt ten zdobył trofeum Compasso d’Oro, popularność firmy i jej projektów zaczęła rosnąć. Stopniowo, z roku na rok, firma odnosiła logistyczne i finansowe sukcesy. Nagroda Compasso d’Oro została przyznana projektom Artemide jeszcze kilkakrotnie (na szczególną uwagę zasługuje projekt Tolomeo, 1987), w tym raz, w 1995 roku, za całokształt dorobku. Począwszy od roku 2006, firma Artemide otrzymała pięć razy z rzędu nagrodę Red Dot – międzynarodowe odznaczenie w dziedzinie designu.

Dziś firma znana jest na całym świecie ze swoich rozmaitych projektów domowych, a także systematycznie rosnącego portfolio, które zawiera znakomite, spektakularne realizacje projektów oświetlenia budynków, dużych wnętrz, instytucji oraz rezydencji.